Obowiązek szkolny w Polsce

Na terenie naszego kraju, zgodnie z ustawą Prawo oświatowe, obowiązuje powszechna nauka szkolna aż do ukończenia 18. roku życia. Obowiązek ten rozpoczyna się wraz z początkiem roku szkolnego w danym roku kalendarzowym, w którym dziecko ukończyło 7 lat. Trwa on do ukończenia podstawówki, jednak nie dłużej niż do ukończenia 18. roku życia. 

 

W przypadku szkoły podstawowej dzieci mają zapewnione miejsce w konkretnej placówce w przypisanym obwodzie. Więcej informacji na ten temat można uzyskać poprzez Rejestr Szkół i Placówek Oświatowych. Istnieje jednak możliwość uczęszczania do podstawówki poza miejscem zamieszkania ucznia, o ile dysponuje ona wolnymi miejscami.

 

Nauka w szkole podstawowej odbywa się dwuetapowo:

  • klasy 1-3 – edukacja wczesnoszkolna;
  • klasy 4-8 – nauczanie w podziale na poszczególne przedmioty.

 

Ukończenie jej wiąże się z przystąpieniem do ogólnopolskiego egzaminu zewnętrznego.

 

Rekrutacja do szkoły podstawowej

Rekrutacja do szkoły podstawowej odbywa się zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz zgodnie z przepisami wewnętrznymi konkretnych placówek. Dlatego przed przystąpieniem do niej, warto zaznajomić się z dokumentami zawartymi na stronach internetowych. 

 

Nabór do szkoły podstawowej przeprowadza na podstawie przepisów ogólnokrajowych szkolna komisja rekrutacyjna, w skład której wchodzą pracownicy wybranej placówki. Przeważnie jest to:

 

  • dyrektor lub wicedyrektor szkoły,
  • psycholog szkolny,
  • pedagog szkolny,
  • przewodnicząca zespołu nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i przygotowania przedszkolnego.

 

To właśnie ta komisja ustala m.in. listę dzieci przyjętych oraz listę rezerwową. Jej skład może się różnić w zależności od szkoły.

 

W przypadku szkół niepublicznych rekrutacja wygląda nieco inaczej. Za jej organizację i przebieg odpowiada dyrekcja danej placówki. W ramach rekrutacji odbywają się spotkania, które mają na celu sprawdzenie wiedzy ogólnej i społeczno-emocjonalnej przewidzianej dla etapu rozwoju dziecka rozpoczynającego edukację. Podczas nich kandydaci gromadzą punkty, na podstawie których ustala się ranking osób przyjętych. Oprócz tego rodzice dzieci chcących uczęszczać do danej placówki niepublicznej powinni wnieść opłatę rekrutacyjną. 

Co powinny zawierać zasady rekrutacji do szkoły podstawowej?

Placówka edukacyjna ustalająca zasady rekrutacji do szkoły podstawowej, powinna udostępnić je w czytelnej formie na użytek rodziców oraz dzieci. Obecnie najczęściej robi się to przez Internet, chociaż jest możliwe otrzymanie stosownych dokumentów bezpośrednio w szkole. 

 

Przejrzyste i klarowne zasady rekrutacyjne powinny zawierać:

 

  • kolejność przyjmowania uczniów,
  • zasady przydzielania uczniów do poszczególnych klas,
  • dokumentację, jaką muszą dostarczyć rodzice,
  • kalendarz dostarczania stosownych dokumentów,
  • terminy posiedzeń komisji rekrutacyjnej,
  • termin i sposób ogłoszenia wyników rekrutacji.

 

Głównym kryterium przyjęcia dziecka do szkoły podstawowej jest rejonizacja. Na samym początku do danej placówki przyjmowane są dzieci mieszkające (zameldowane) w obwodzie. Oprócz tego przyznawane są punkty, które pozwalają na wyłonienie kandydatów z pierwszeństwem. Otrzymuje się je m.in. gdy dziecko jest wychowywane samodzielnie przez jednego rodzica.

 

W przypadku rekrutacji do placówek niepublicznych punkty przyznawane są najczęściej za stan wiedzy ucznia oraz jego cechy indywidualne. Każdy z tych elementów poznawanych jest podczas indywidualnej rozmowy i wywiadu przeprowadzanego przez pedagogów. Dodatkowo dla kandydatów organizuje się specjalne warsztaty mające na celu nawiązanie przyjaznych relacji między rówieśnikami, naukę pracy w grupie, poznanie uzdolnień i umiejętności dzieci.

 

Dokumenty potrzebne w rekrutacji do szkoły podstawowej

Wniosek o przyjęcie dziecka do podstawówki składa się w szkole pierwszego wyboru. Można wnioskować o przyjęcie do kilku placówek ustalając listę preferencji. W sytuacji, gdy dziecko nie zostanie przyjęte do żadnej, automatycznie trafi do szkoły obwodowej.

 

Wśród dokumentów rekrutacyjnych do podstawówki do najważniejszych należą:
 

  • wniosek o przyjęcie dziecka (można go otrzymać w sekretariacie szkoły lub wydrukować ze strony internetowej placówki);
  • informacja o gotowości szkolnej, czyli zaświadczenie o odbyciu przygotowania przedszkolnego dla uczniów klasy pierwszej;
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz dowód osobisty rodzica lub opiekuna (do wglądu),
  • oświadczenie o miejscu zamieszkania dziecka lub potwierdzenie zameldowania dziecka (obowiązuje tutaj rygor karny za składanie fałszywych informacji).

 

Wszystkie wnioski i pisma dostępne są na stronach internetowych konkretnych placówek oraz w systemie rekrutacyjnym, do którego należy się zarejestrować. 

 

Rekrutacja do podstawówki – terminy

 

Proces rekrutacji do szkoły podstawowej jest podzielony na kilka etapów. Dokładny harmonogram ustala placówka edukacyjna. Przeważnie rekrutacja rozpoczyna się w marcu i wygląda następująco:

 

Etap I: przyjmowanie wniosków o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej.

 

Etap II: publikacja list przyjętych oraz nieprzyjętych uczniów.

 

Etap III: przyjmowanie oświadczeń woli podjęcia nauki w danej placówce.

 

Etap IV: publikacja kolejnej listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do placówki.


 

Dodatkowa rekrutacja uzupełniająca przeprowadzana jest w czerwcu. Wówczas istnieje możliwość powtórnego składania wniosków przez rodziców. Warto zaznaczyć, że od decyzji podjętych przez komisję rekrutacyjną można składać odwołania bezpośrednio do dyrektora podstawówki. 

Jaką szkołę podstawową wybrać?

Nasze dzieci spędzają w szkole średnio jedną trzecią swojego życia, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej placówki edukacyjnej. Dotyczy to w szczególności okresu wczesnoszkolnego. To wtedy kreowane są wzorce, a dzieci przestają się jedynie bawić na rzecz nauki otaczającego ich świata. 

 

Informacje potrzebne do wyboru szkoły podstawowej

 

Obecnie oferta szkolna, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich, jest naprawdę bogata i zróżnicowana. Zebraliśmy kilka najważniejszych czynników, które warto brać przed wyborem dobrej podstawówki. Do najważniejszych z nich należą:

 

  1. Lokalizacja
     

To wciąż najważniejszy czynnik, który rodzice jako pierwszy biorą pod uwagę przy wyborze podstawówki. Od niego bowiem zależy, w jaki sposób dziecko będzie poruszało się do szkoły i czy będzie miało kontakt z rówieśnikami z podwórka i okolicy. Im bliżej domu zlokalizowana jest szkoła podstawowa, tym większą elastyczność mają rodzice, którzy godzą obowiązki zawodowe z wychowaniem i opieką nad dzieckiem. 

 

  1. Prestiż

 

W Internecie można znaleźć mnóstwo rankingów szkół, w których punkty przyznawane są za m.in. bogactwo oferty edukacyjnej. Wysoka pozycja konkretnej placówki równoznaczna jest z wysokim prestiżem, a ten przekłada się na dobre przygotowanie do egzaminów czy wszechstronny rozwój dziecka. 

 

  1. Zajęcia dodatkowe
     

Coraz więcej rodziców zwraca uwagę na obecność zajęć dodatkowych w podstawówkach. Daję one bowiem możliwość pogłębiania pasji oraz talentów, a także poszukiwanie własnego ”ja” przez dziecko. Najlepsze placówki edukacyjne posiadają szeroki wachlarz zajęć dodatkowych, które umożliwiają najmłodszym zaznajomienie się ze sportem, naukę języka obcego lub odwiedzenie ciekawego miejsca (np. muzeum czy teatru). 

 

  1. Bogate zaplecze

 

Szkoła to nie tylko oferta edukacyjna, lecz również budynek. Im bardziej jest on reprezentatywny, tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko będzie chodziło do niego chętniej, a za jego murami otrzyma wszechstronne wykształcenie. Szczególnie często rodzice wybierają nowoczesne placówki z dużą liczbą sal, bogatym wyposażeniem, pomieszczeniami specjalnymi (np. salą komputerową), schludnymi łazienkami i kuchniami spełniającymi normy bezpieczeństwa.

 

  1. Wykwalifikowana kadra

 

Decydując się na wybór szkołī podstawowej warto również zwrócić uwagę na kadrę nauczycielską. Obecność wykwalifikowanych pedagogów o różnych specjalizacjach daje pewność, że nasze dziecko otrzyma nie tylko odpowiednią dawkę wiedzy, ale również empatii. 

 

Dla wielu uczniów najlepszym wyborem mogą okazać się placówki niepubliczne, które oferują o wiele szerszy program nauczania od tych państwowych. Przede wszystkim kładzie się w nich nacisk na wszechstronny rozwój dziecka, a także zajęcia dodatkowe. W ramach nich uczeń może uczestniczyć w dodatkowych lekcjach np. pływania lub języka angielskiego, a także rozwijać się artystycznie.

 

Do takich placówek należy m.in. Niepubliczna Szkoła Podstawowa nr 47 prowadzona przez Fundację Primus. Zapraszamy wszystkich chętnych rodziców wraz z dziećmi do wzięcia udziału w rekrutacji do szkoły podstawowej i rozpoczęcia z nami wspaniałej przygody. 

 

W ramach niej polecamy w szczególności warsztaty adaptacyjne, które pozwolą na zapoznanie się ze specyfiką naszej placówki, a także przygotują dzieci do nauki. Na warsztatach dzieci będą miały możliwość pobawić się w grupach (maks. 10-osobowych), a rodzice będą mogli uczestniczyć w spotkaniach ze specjalistami, nauczycielami i dyrekcją szkoły. Zapisy odbędą się drogą elektroniczną, a rejestracja rozpocznie się 2 października 2023. 

 

Serdecznie zapraszamy wszystkie maluchy wraz z rodzicami!