W tej kwestii przodują szkoły niepubliczne, oferujące indywidualny program nauczania oraz szeroki wachlarz zajęć dodatkowych. W sposób wszechstronny przygotowują one swoich uczniów do dalszej edukacji, a także pomagają zbudować szereg kompetencji przydatnych w późniejszym życiu. Dowiedz się więcej o zaletach niepublicznych placówek oraz możliwościach, jakie dają. 

Jakie są korzyści z nauki w szkole niepublicznej?

Istnieje wiele powodów, dla których rodzice wybierają placówki niepubliczne jako miejsca do nauki dla swoich dzieci. Wśród nich najważniejszą rolę odgrywają m.in.:

 

  • wysoki poziom nauczania;
  • małe klasy;
  • zindywidualizowany tok nauczania;
  • szeroka oferta edukacyjna.

 

Najczęstszym z powodów, dla których szkoły niepubliczne są wybierane jako alternatywa do placówek publicznych jest różnica w poziomie nauczania. Większość podmiotów niepublicznych działa w oparciu o sprawdzone i wymagające metody nauczania. W ramach nich uczeń rozwija różnego rodzaju kompetencje, włącznie z tymi miękkimi, pozwalającymi na funkcjonowanie w społeczeństwie. Oprócz standardowego toku nauczania lekcyjnego, istnieje możliwość wzięcia udziału w zajęciach dodatkowych, rozwijających umiejętności językowe oraz talent artystyczny.

 

Ogromną zaletą szkół niepublicznych jest fakt, że większość zajęć odbywa się w niewielkich klasach i grupach. Wpływa to w istotny sposób na poziom i efektywność nauczania, gdyż nauczyciel ma o wiele większą możliwość poznania każdego ucznia indywidualnie. Kameralne warunki sprzyjają uczeniu się, zacieśnianiu więzi koleżeńskich, a także wyjaśnianiu problemów. W mniejszych klasach uczniowie są bardziej śmiali, przez co rośnie ich aktywność oraz zaangażowanie w różnego rodzaju projekty.

 

Dużym atutem niepublicznych placówek edukacyjnych jest również zindywidualizowany tok nauczania. Pozwala on na zaspokojenie wysokich potrzeb edukacyjnych dzieci z różnego rodzaju talentami i uzdolnieniami. Dzięki tego typu nauczaniu uczniowie mają szansę poznać swoje mocne i słabe strony, wziąć udział w projektach badawczych oraz konkursach ściśle dopasowanych do ich możliwości. 

 

Ponadto, szkoły niepubliczne oferują szeroki wybór zajęć i aktywności. Oprócz standardowych lekcji według programów nauczania, dzieci mogą brać udział w dodatkowych projektach i przedsięwzięciach. Wśród nich można znaleźć m.in. lekcje języków obcych, konkursy, olimpiady, wyjazdy na zielone szkoły czy wymiany międzynarodowe. Wszystko to zapewnia nie tylko wykwalifikowana i zaangażowana kadra, ale również bogate zaplecze technologiczne samych szkół. 

Jak szkoły niepubliczne przygotowywują do dalszej nauki?

Ze względu na specyfikę swojej działalności, szkoły niepubliczne działają w trybie, który jest bardziej przyjazny uczniom. Może to mieć miejsce dzięki zaangażowaniu wykwalifikowanych nauczycieli i pedagogów oraz zmniejszeniu liczby dzieci bądź młodzieży w klasie. W ten sposób budowane są długotrwałe więzi na linii rodzice-nauczyciele-uczniowie, które nie ustają się nawet po zakończeniu roku szkolnego.

 

W tak sprzyjających warunkach możliwa jest nauka nie tylko podstawowych przedmiotów szkolnych, takich jak np. język polski i angielski, matematyka czy chemia i biologia, lecz również uczestnictwo w zajęciach dodatkowych. Lekcje są rozszerzane o różnego rodzaju aktywności. Mogą to być zajęcia baletowe, nauka gry na instrumentach, dodatkowe zajęcia z języków obcych czy wyjazdy w ciekawe i interesujące miejsca.

 

Do szkół niepublicznych bardzo często uczęszczają również uczniowie spoza Polski. Międzynarodowe środowisko sprzyja wymianie doświadczeń, ułatwia poznanie nowych kultur oraz tradycji, a także wyczula dziecko na problemy nie tylko dotyczące naszego regionu, kraju czy kontynentu. 

 

Wsparciem dla uczniów w niepublicznych placówkach szkolnych jest bogate zaplecze technologiczne, w skład którego wchodzą wysokiej klasy sprzęty i przybory do nauki. Dzięki nim dzieci oraz młodzież mogą nie tylko przyswajać wiedzę teoretyczną, lecz również przeprowadzać praktyczne eksperymenty i doświadczenia, a także poznawać tajniki poszczególnych zawodów i branż. 

 

Wspaniałą inicjatywą szkół niepublicznych są programy międzynarodowe, które pozwalają uczniom wyjechać poza granice Polski na wymiany. W ten sposób mogą oni nie tylko poznać inny kraj, lecz również zacząć budować od wczesnych lat sieć networkingową, zdobywając nowe kontakty. W przyszłości może to zaowocować nawet pracą na innym kontynencie lub możliwością studiowania na prestiżowej uczelni zagranicznej. 

 

Niemniej, aby dostać się do wymarzonej szkoły wyższej, każdy uczeń liceum lub technikum musi podejść do matury i zdać ją, uzyskując konkretne wyniki. Od sposobu ich przeliczania zależy miejsce na liście rankingowej w ramach rekrutacji. W przypadku części uczelni wystarczy zdać podstawowe przedmioty maturalne, choć w wielu przypadkach niezbędna będzie matura rozszerzona z przedmiotów dodatkowych. Niektóre szkoły wyższe przeprowadzają również rekrutację wewnętrzną w formie egzaminów. Ma to miejsce zwłaszcza na kierunkach artystycznych np. grafice czy architekturze. 

 

Niepubliczne szkoły to miejsca, które znakomicie przygotowują do różnego rodzaju egzaminów wewnętrznych np. z rysunku, pisania scenariusza filmowego czy śpiewu. Wszystko przez dodatkowe zajęcia, które kadra nauczycielska jest w stanie realizować z każdym uczniem indywidualnie. W ten sposób jego możliwości dostania się na wybrany kierunek studiów rosną. 

Czy po szkole niepublicznej łatwiej jest się dostać na uniwersytet?

Tak naprawdę przy wyborze szkoły powinna decydować nie forma własności, lecz jej status względem innych placówek. Od niego zależy bowiem poziom nauczania, który powiązany jest z kwalifikacjami kadry oraz zapleczem technologicznym. Niepubliczne placówki do pewnego stopnia spełniają te założenia i oferują bogaty program nauczania. Niemniej, nie jest to reguła, której należy się trzymać podczas procesu rekrutacji.

 

To, czy uczeń dostanie się na uniwersytet lub prestiżową uczelnię wyższą, zależy w dużej mierze od tego, jak przyłoży się do nauki i zda maturę. Wpływ na to ma wiele czynników, począwszy od jego talentów i zainteresowań, przez realizowany program nauczania, aż po relacje z nauczycielami i rodzicami.

 

Placówki niepubliczne starają się w jak największym stopniu wspierać wszechstronny rozwój swoich uczniów. Proponują im liczne zajęcia dodatkowe, a każdemu młodemu człowiekowi poświęca się maksimum uwagi. W ten sposób na potrzeby konkretnych uczniów da się ustalić specjalne warunki nauczania, które pozwolą na dostanie się na uniwersytet lub akademię.

 

Warto pamiętać, że w przypadku szkół wyższych również istnieje podział na placówki państwowe oraz niepubliczne. Uczniowie po maturze mogą wziąć udział w rekrutacji na dowolną uczelnię. Wybór ułatwi odnalezienie własnych pasji i zainteresowań, te z kolei mogą wyznaczyć przyszłą ścieżkę zawodową. Pomocni w tej kwestii będą nauczyciele odkrywający talenty uczniów oraz rodzice dzielący się ze swoimi dziećmi doświadczeniem i wiedzą. 

 

Niektóre placówki niepubliczne posiadają specjalne profile kształcenia pod konkretny kierunek studiów. W ten sposób uczniowie mogą zdobyć cenne punkty w trakcie rekrutacji już przez sam wzgląd ukończenia liceum lub technikum. Ponadto, niepubliczne szkoły średnie o wiele lepiej przygotowują do olimpiad i konkursów na szczeblach powiatowych i wojewódzkich. Wysokie miejsca w tego typu zawodach dają szansę na znalezienie się naprawdę wysoko na listach rekrutacji na uczelnie wyższe lub automatyczne dostanie się na konkretny kierunek. 


Jeżeli szukasz niepublicznej placówki edukacyjnej, która pomoże Ci w odkryciu swoich mocnych stron lub w wyborze uczelni wyższej, zgłoś się do nas! Fundacja Primus czeka na uzdolnione i gotowe do nauki dzieci oraz młodzież. W naszym liceum młodzież ma możliwość wybrania rozszerzonych przedmiotów, a także zdobycia kompetencji miękkich, niezwykle cenionych na dalszych etapach edukacji. Sprawdź naszą ofertę edukacyjną i zbuduj razem z nami swoją przyszłość!