Witaj na mojej stronie!  

Ursynów - moja dzielnica

Ursynów – wysunięta najdalej na południe dzielnica Warszawy. Zajmuje 8,6% powierzchni miasta, a zamieszkuje ją przeszło 140 tys. mieszkańców. Od północy graniczy z Mokotowem, od zachodu z Włochami i od wschodu z Wilanowem. Od południa graniczy z gminami Piaseczno, Konstancin-Jeziorna i Lesznowola.

Obszar dzisiejszej dzielnicy Ursynów włączono do stolicy w 1951 roku.

Według danych urzędu Dzielnicy Ursynów, aż jedna trzecia mieszkańców gminy ma wykształcenie wyższe, a połowa – średnie[1]. Dobrą komunikację z centrum zapewnia linia metra.

Wg danych GUS z dnia 31.12.2008 r dzielnica posiada powierzchnię 48,6 km² i liczy 147 676 mieszkańców, z czego 69 613 mężczyzn



Panorama w dzielnicy Ursynów




Informacje ogólne


Nazwa dzielnicy pochodzi od drugiego imienia Juliana Ursyna Niemcewicza, który w tych okolicach posiadał swoje dobra. Przed 27 października 2002, kiedy wprowadzono nowy podział administracyjny stolicy, była to gmina Warszawa-Ursynów; wcześniej, do 1994, tereny dzisiejszego Ursynowa były częścią dzielnicy Mokotów.

Ursynów jest największym zespołem osiedlowym stolicy. Do niedawna jedynie "dzielnica-sypialnia", powoli zmienia swój charakter – głównie dzięki centrom handlowym (przede wszystkim hipermarketom), rozrywkowym (Multikino) oraz instytucjom publicznym, takim jak Centrum Onkologii, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, czy wyższym uczelniom prywatnym, takim jak Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin, Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Informatyczna czy Wyższa Szkoła Zarządzania Personelem. Na Ursynowie ma także swoją siedzibę rozgłośnia Antyradia oraz Radia Jutrzenka. Od 1980 działają na Ursynowie drużyny harcerskie, obecnie jednostki męskie zrzesza Ursynowski Hufiec Harcerzy "Rawicz".




Ciekawostki godne uwagi


Nazwa Ursynów pochodzi od drugiego imienia Juliana Ursyna Niemcewicza, będącego niegdyś właścicielem wielu gruntów wchodzących w skład dzielnicy.


Ursynów został włączony do Warszawy dopiero w 1951.

Na terenie Ursynowa działa protestancka wspólnota o nazwie Ursynowska Społeczność Ewangeliczna, będąca jednym z nielicznych polskich wyznań, które włączyło nazwę dzielnicy do swojej nazwy.
Na Ursynowie dzieje się większa część filmu Marka Koterskiego pt. Dzień świra.

Blok, w którym kręcono kultowy serial "Alternatywy 4", mieści się przy ulicy Grzegorzewskiej 3.

Znane ursynowskie wzniesienie Kopa Cwila wzięło swą nazwę od inspektora budowlanego Cwila który wpadł na pomysł zwożenia ziemi z pobliskich budów i gromadzenia ich w jednym miejscu.


Burmistrzowie Ursynowa:

 
Stanisław Faliński  1994 - 2002


Tomasz Sieradz  2002 - 2003


 Andrzej Machowski  2003 – 2006


Tomasz Mencina  2006 - 2009


Urszula Kierzkowska  2009 - nadal