Witaj na mojej podstronie - parki!  


Park im. Romana Kozłowskiego 

Park miejski w Warszawie w północnej części dzielnicy Ursynów, położony pomiędzy ulicami Surowieckiego, Doliną Służewiecką a Aleją Komisji Edukacji Narodowej. Większą część parku zajmuje sztuczne wzniesienie - Kopa Cwila, skąd roztacza się szeroka panorama pobliskiego osiedla Służew nad Dolinką, należącego administracyjnie do dzielnicy Mokotów. Raz w roku organizowane są tu Dni Ursynowa.


Park Kultury w Powsinie

 Teren rekreacyjno-sportowy w Warszawie, położony administracyjnie w dzielnicy Ursynów, w sąsiedztwie Lasu Kabackiego i Ogrodu Botanicznego PAN.


Park powstał na 50 ha terenach Polskiego Country Club Sp. z o.o. (klub golfowy), zakupionych w 1938 r. od hr. Branickiego. Pozostałością z tego okresu jest drewniany budynek, w którym mieści się m.in. administracja parku. W trakcie II wojny światowej, tereny golfowe zostały zamienione na pola uprawne. Po wojnie akcjonariusze Polskiego Country Clubu przekazali cały 50-hektarowy teren wraz z nieruchomościami Zarządowi Miasta Stołecznego Warszawy, pod warunkiem zorganizowania na tym terenie ośrodka sportowo-rekreacyjnego. Uchwałą nr 2010 Prezydium Zarządu Miejskiego zatwierdziło powstanie Ośrodka Wczasów Świątecznych w Powsinie. W 1956 roku Wydział Kultury i Sztuki Prezydium Miasta Stołecznego Warszawy zmienił nazwę na Park Kultury w Powsinie.


Na terenie parku znajdują się boiska do koszykówki, siatkówki, stoliki do gry w szachy, basen odkryty, wypożyczalnie sprzętu sportowego oraz ujęcia wody oligoceńskiej, a także muszla koncertowa, w której odbywają się imprezy kulturalne. W sezonie letnim od maja do września można wynająć znajdujące się na wydzielonym obszarze parku domki kempingowe.

Ogród Botaniczny PAN w Warszawie(Ursynów)

Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej PAN w Warszawie – znajdujący się w Powsinie ogród botaniczny Polskiej Akademii Nauk.

Ogród zajmuje powierzchnię ok. 40 ha (dla zwiedzających udostępniono ok. 30 ha) i prezentuje ponad 8600 taksonów, pogrupowanych tematycznie: arboretum, kolekcja flory polskiej, rośliny ozdobne, użytkowe i egzotyczne

Inicjatorem powstania placówki był prof. Szczepan Pieniążek, a pierwsze prace rozpoczęły się w 1970 roku. Ogród powołano do istnienia decyzją Prezydium PAN w 1974 roku. Pierwszym jego dyrektorem był prof. Bogusław Molski, a jego następcą (od 1989) został prof.dr hab. Jerzy Puchalski. Od roku 1990 ogród jest udostępniony dla zwiedzających.


W arboretum znajduje się ok. 1900 taksonów: drzewa, krzewy i pnącza z różnych kontynentów. Jedną z głównych kolekcji są różaneczniki (360 taksonów), zarówno zimozielone jak i azalie. Obszerna jest także kolekcja magnolii. Znajdują się tam dość duże populacje metasekwoi chińskiej oraz różnych form kosodrzewiny.