Witaj na mojej podstronie- ciekawe miejca!

Tor wyścigów konnych Służewiec(Ursynów)

 Dawniej tor był zlokalizowany przy ul. Polnej w Warszawie, na części terenu Pola Mokotowskiego. Tor mokotowski miał wady i zalety: znajdował się w centrum miasta, było więc do niego blisko, było tam jednak ciasno, a drewniane trybuny szybko się zestarzały. W 1925 "Towarzystwo Zachęty do Hodowli Koni w Polsce" nabyło ok. 150 ha z większego kompleksu gruntów na Służewcu, należącym wówczas do dóbr wilanowskich. Został zaprojektowany w oparciu o założenia i potrzeby nowoczesnego toru, lecz bez wzorowania się na torach zagranicznych. Głównym projektantem założenia był warszawski architekt Zygmunt Plater-Zyberk (współpraca Juliusz Żórawski), który zaprojektował nowoczesny zespół łączący modny w latach 30. 

XX wieku styl funkcjonalistyczny i styl okrętowy. Założenie, bez wyraźnych dominant, składa się z dwóch torów i trzech trybun. Trybuny skierowane na wschód w celu uniknięcia popołudniowego nasłonecznienia różnią się przeznaczeniem dla różnych grup użytkowników. Trybuna I (tzw. członkowska lub reprezentacyjna) z paddockiem to ekskluzywny pawilon połączony z budynkiem administracyjnym dla sędziów i dziennikarzy. Posiada przeszkloną ścianę od strony paddocku, podwieszaną pochylnię pomiędzy piętrami zamiast schodów i tarasy dla widowni. Trybuna II dla ok. 4500 osób posiada głównie miejsca stojące, siedzące w lożach i tarasy (obecnie nieużywany). 

Trybuna III dla 7000 osób zawiera wyłącznie miejsca stojące (obecnie nieużywany). Tor otwarto w sobotę 3 czerwca 1939 roku i był to w tym czasie najnowocześniejszy i największy tor wyścigów konnych w Europie. Pierwszą gonitwę, która była przeznaczona dla 3-letnich koni IV kategorii, na dystansie 1600 metrów wygrał Felsztyn (Büves- Gibson Maid) przed Pontusem, Kockiem, Karioką II i Gondolą. Czas gonitwy 1 minuta 42,5 sek.


Arena Ursynów

 Hala widowiskowo-sportowa położona na warszawskim Ursynowie przy ul. rtm. Witolda Pileckiego 122. Operatorem hali jest UCSiR. W Arenie Ursynów swoje mecze jako gospodarz w PlusLidze AZS Politechnika Warszawska. Co rocznie na przełomie września i października w hali rozgrywany jest Memoriał im. Zdzisława Ambroziaka. Arena umożliwia przeprowadzanie profesjonalnych rozgrywek krajowych, a także zawodów międzynarodowych rangi mistrzowskiej, w takich dyscyplinach jak: siatkówka, koszykówka, piłka ręczna, halowa piłka nożna, tenis ziemny, badminton, tenis stołowy, sporty walki, gimnastyka oraz taniec. Poza funkcjami sportowymi w hali organizowane mogą być koncerty, widowiska artystyczne, wystawy, targi i inne tego typu imprezy (np. eliminacje do FIFA Interactive World Cup 2009).

W 2010 roku odbędą się tam Mistrzostwa Europy w Badmintonie Drużyn Męskich i Żeńskich.


Jeziorko Imielińskie

Użytek ekologiczny położony w Warszawie w dzielnicy Ursynów. Jeziorko Imielińskie jest unikatowym polodowcowym zbiornikiem wodnym na terenie Warszawy.Jego wiek szacuje się na około 200 tys. lat.Usytuowane jest na Starym Imielinie między ulicami Makolągwy, Bekasów, rtm. Pileckiego i Roentgena. Wpisuje się w ciąg powiązań ekologicznych między Lasem Kabackim, Skarpą Wiślaną, Potokiem Służewieckim i doliną Raszynki. W listopadzie 1993 roku Wojewoda Warszawski ustanowił użytek ekologiczny "Jeziorko Imielińskie" obejmujący obszar 10,6 ha.

W 1996 roku decyzja ta została uchylona przez Prezesa Rady Ministrów bez podania przyczyny. Otworzyło to drogę do intensywnego zabudowywania okolic jeziorka przez deweloperów, co doprowadza do jego stopniowej degradacji. Jeziorko stale wysycha, redukcji ulegają także flora i fauna znajdująca się otulinie obszaru. Spowodowane jest to poprzez wysychanie wód gruntowych, które zasilają jeziorko. Poprawę sytuacji umożliwiła by zmiana statusu jeziorka z użytku ekologicznego na rezerwat przyrody. Władze dzielnicy Ursynów zapowiadają rewitalizację jeziorka. Jeziorko Imielińskie jest unikatem w skali całej Warszawy gdyż jest jedynym tak starym zbiornikiem wodnym zlokalizowanym pośród zabudowy osiedlowej.


Na terenie jeziorka występują 23 gatunki ptaków, są wśród nich: perkozek, perkoz rdzawoszyi, zausznik, bączek, łabędź niemy, czernica, głowienka, rybitwa czarna, rybitwa zwyczajna, kaczka krzyżówka, łyska, trzciniak, trzcinniczek, potrzos, rokitniczka, brzęczka, łozówka, mewa śmieszka.