strona główna
Park Morskie Oko
Park im. gen. Józefa Sowińskiego
Park Praski
Park Młociński
Pole Mokotowskie
Skwer Batalionu Armii Krajowej "Czata 49"
Skwer im. Andrzeja Woyciechowskiego
Skwer Ryski
Skwerek Berek
Skwer Księdza Jerzego

Park Praski im. Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego, w latach 1865 - 1916 znany jako Park Aleksandryjski (Aleksandrowski), a w latach 1916 - 1989 jako Park Praski, to park miejski zlokalizowany w warszawskiej dzielnicy Praga Północ. Obecnie obszar parku zamknięty jest ulicami: Ratuszową, Jagiellońską, Al. Solidarności i Wybrzeżem Helskim nad Wisłą. Jego powierzchnia wynosi 18,5 ha. Do Parku przylega od północy Ogród Zoologiczny w Warszawie. Główna aleja parku pomiędzy Katedrą Praską a Ogrodem Zoologicznym jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów Pragi. Od strony Al. Solidarności wizytówką ZOO i Parku jest wybieg dla niedźwiedzi brunatnych. Od 1998 park nosi nazwę Park Praski im. Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego w celu upamiętnienia żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego. Park Praski wpisany jest do rejestru zabytków wraz z Ogrodem Zoologicznym. Już nie taka krótka historia W okresie Księstwa Warszawskiego, w związku z fortyfikowaniem, na rozkaz Napoleona Bonaparte, rejonu Warszawa-Serock-Modlin, na Pradze doszło do wielu wyburzeń. Wśród rozebranych prawie 200 budynków znalazły się kościół św. Stanisława na Skaryszewie, kościół i klasztor bernardynek przy ul. Panieńskiej, ratusz praski przy dzisiejszej Ratuszowej, a także klasztor bernardynów na Pradze, z którego ocalał jedynie Domek Loretański. W 1846 roku powstał nowy plan regulacji zagospodarowania terenów fortyfikacji napoleońskich w związku z budową mostu Kierbedzia. Plan ten oparty na wcześniejszym opracowanym w 1835 przez Jakuba Łaszyńskiego pozwolił na wytyczenie obszaru Parku Praskiego, a także m.in. ulic Szerokiej, Brukowej i Jagiellońskiej. 4 kwietnia 1865 r. car Aleksander II wydał specjalny ukaz, zezwalający na powstanie tu parku, a sam park został nazwany na jego cześć Parkiem Aleksandryjskim. W latach 1865-1871 trwały tu prace nad założeniem parku projektu Jana Dobrowolskiego, kierownika Ogrodu Krasińskich, a potem Ogrodu Saskiego. Park został zaprojektowany w stylu geometryczno-krajobrazowym i otwarcie dla publiczności nastąpiło w roku 1871. Znajdowały się tu cukiernie i kawiarenki, a od 1903 budynek Teatru Praskiego W 1916 został przemianowany na Park Praski. W okresie powojennym park podupadł i stracił swój rozrywkowy charakter. W samym parku pojawiły się rzeźby zwierząt: metalowej żyrafy, a także mniejsze, kamienne figury słonia i żubra. Niszczejąc y park na początku lat 90. XX wieku został poddany zabiegom renowacyjnym - pojawiły się m.in. nowe urządzenia na placach zabaw i uporządkowano zieleń. Na początku lat 90. spłonęła muszla koncertowa, odbudowana w 2 połowie lat 90. ze sceną o powierzchni 170 m2, goszczącą nie tylko artystów, ale także i często tu widywanych szachistów.


Park Praski im. Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego, w latach 1865 - 1916 znany jako Park Aleksandryjski (Aleksandrowski), a w latach 1916 - 1989 jako Park Praski, to park miejski zlokalizowany w warszawskiej dzielnicy Praga Północ. Obecnie obszar parku zamknięty jest ulicami: Ratuszową, Jagiellońską, Al. Solidarności i Wybrzeżem Helskim nad Wisłą. Jego powierzchnia wynosi 18,5 ha. Do Parku przylega od północy Ogród Zoologiczny w Warszawie. Główna aleja parku pomiędzy Katedrą Praską a Ogrodem Zoologicznym jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów Pragi. Od strony Al. Solidarności wizytówką ZOO i Parku jest wybieg dla niedźwiedzi brunatnych. Od 1998 park nosi nazwę Park Praski im. Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego w celu upamiętnienia żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego. Park Praski wpisany jest do rejestru zabytków wraz z Ogrodem Zoologicznym.

Już nie taka krótka historia

W okresie Księstwa Warszawskiego, w związku z fortyfikowaniem, na rozkaz Napoleona Bonaparte, rejonu Warszawa-Serock-Modlin, na Pradze doszło do wielu wyburzeń. Wśród rozebranych prawie 200 budynków znalazły się kościół św. Stanisława na Skaryszewie, kościół i klasztor bernardynek przy ul. Panieńskiej, ratusz praski przy dzisiejszej Ratuszowej, a także klasztor bernardynów na Pradze, z którego ocalał jedynie Domek Loretański.

W 1846 roku powstał nowy plan regulacji zagospodarowania terenów fortyfikacji napoleońskich w związku z budową mostu Kierbedzia. Plan ten oparty na wcześniejszym opracowanym w 1835 przez Jakuba Łaszyńskiego pozwolił na wytyczenie obszaru Parku Praskiego, a także m.in. ulic Szerokiej, Brukowej i Jagiellońskiej. 4 kwietnia 1865 r. car Aleksander II wydał specjalny ukaz, zezwalający na powstanie tu parku, a sam park został nazwany na jego cześć Parkiem Aleksandryjskim.

W latach 1865-1871 trwały tu prace nad założeniem parku projektu Jana Dobrowolskiego, kierownika Ogrodu Krasińskich, a potem Ogrodu Saskiego. Park został zaprojektowany w stylu geometryczno-krajobrazowym i otwarcie dla publiczności nastąpiło w roku 1871. Znajdowały się tu cukiernie i kawiarenki, a od 1903 budynek Teatru Praskiego W 1916 został przemianowany na Park Praski.

W okresie powojennym park podupadł i stracił swój rozrywkowy charakter. W samym parku pojawiły się rzeźby zwierząt: metalowej żyrafy, a także mniejsze, kamienne figury słonia i żubra. Niszczejąc  y park na początku lat 90. XX wieku został poddany zabiegom renowacyjnym - pojawiły się m.in. nowe urządzenia na placach zabaw i uporządkowano zieleń. Na początku lat 90. spłonęła muszla koncertowa, odbudowana w 2 połowie lat 90. ze sceną o powierzchni 170 m2, goszczącą nie tylko artystów, ale także i często tu widywanych szachistów.

 







Wszelkie Prawa Zastrzeżone! Design by SZABLONY.maniak.pl.