BIAŁOWIEŻA

 

W poniedziałek 15.04.2019 r, uczniowie 3 klasy gimnazjum wyjechali na 3- dniową wycieczkę do Białowieży. Zobaczcie relację. smiley

Cele naszej wycieczki:

  1. Praktyczna nauka rozpoznawania wybranych gatunków roślin i zwierząt (praca w grupach).
  2. Zapoznanie uczniów z najważniejszymi zbiorowiskami roślinnymi Puszczy Białowieskiej (z ich udziałem).
  3. Pokazanie pracy Instytutu Biologii Ssaków - jednego z najlepszych w kraju.
  4. Zapoznanie się z projektem renaturalizacji biegu rzeki Narewki i znaczeniem dla otaczających ekosystemów. 

Pomysłodawcą i organizatorem tego corocznego projektu jest p. dr hab. Tomasz Mokrzycki, nauczyciel biologii w NG9.

 

>>> GALERIA <<<

 


WYDZIAŁ LEŚNY SGGW

 

Od poniedziałku do piątku (18-22.02. 2019) klasy trzecie naszego Gimnazjum brały udział w ćwiczeniach laboratoryjnych na Wydziale Leśnym SGGW. Gościliśmy w Katedrze Ochrony Lasu i Ekologii oraz Samodzielnym Zakładzie Zoologii Leśnej i Łowiectwa. smiley

Zaczęliśmy od zapoznania się ze spreparowanymi tropikalnymi chrząszczami z lasów deszczowych i sawann. W pracowni hodowli bezkręgowców obejrzeliśmy aparat Tullgrena do wypłaszania drobnych zwierząt z rożnych substratów np. z drewna, grzybów, ściółki itp. W pracowni kręgowców poznaliśmy m.in. Hedwigę (sowa śnieżna), płomykówkę, puszczyka, kraskę, dudka, wilgę, krzyżodzioba, bataliony, węża eskulapę, zaskrońca, żmiję zygzakowatą i żółwia błotnego. Poznaliśmy biologię tych gatunków i ciekawostki z ich życia. Szczególnie zaskoczyła nas kukułka. Trochę inaczej wyobrażaliśmy jej wygląd.

Oglądaliśmy owady w Kolekcji Porównawczej Chrząszczy Polski. Przy okazji poznaliśmy historię skarabeuszy . W auli mogliśmy poczuć się studentami. W pracowni łowieckiej dowiedzieliśmy się o różnicy między rogami i porożami. Poznaliśmy najnowsze metody obserwacji zwierząt (telemetria, fotopułapki). W sali mikroskopowej mogliśmy pooglądać chrząszcze przez mikroskopy stereoskopowe. Przekonaliśmy się, że bardzo podobne do siebie owady w powiększeniu jednak się różnią.

Hitem była samica karaczana madagaskarskiego, która uwielbiała siedzieć na naszych dłoniach. Był też czas na wizytę w bufecie studenckim i sprawdzenie, jak smakują studenckie obiady! Może kiedyś będziemy tu studiować.

>>> GALERIA <<<

 

 

ARBORETUM W ROGOWIE

 

Uczniowie klas 3 gimnazjum spędzili  cały dzień - 11 października klasy 3a i 3d, 18 października – klasy 3b, 3c i 3 d, w arboretum SGGW w Rogowie.

Pod kierunkiem pomysłodawcy projektu , p. dr. hab. Tomasza Mokrzyckiego i pod opieką wychowawców, uczniowie zapoznali się w ramach outdoor education z tematem "Rozprzestrzenianie się roślin". Dopisała pogoda, wszyscy  mogli w pełni docenić urok i fascynujące tajemnice tego miejsca.

 

>>> GALERIA ZDJĘĆ <<<