Dzień 1
15.05.2016 o godzinie 6:30 wyruszyliśmy autokarami na zieloną szkołę do czeskiej Pragi, w ramach programu ,,Zwiedzamy stolice europejskie". Podróż przez Polskę przebiegła sprawnie i bez przeszkód, w Polanicy, niedaleko granicy z Czechami, zatrzymaliśmy się na obiad. Następnie, tuż po przekroczeniu granicy, udaliśmy się w stronę miasteczka Adrspach, gdzie zobaczyliśmy wspaniałe formy skalne w Górach Stołowych.

Przeróżne wyobrażenia o kształtach skał, spływy rzeczne i wodospady czynią to miejsce godnym odwiedzenia przez miłośników cudów natury. Dalsza podróż w stronę Pragi również przebiegła pomyślnie, aczkolwiek dłużej niż przewidywano. Głodni i zmęczeni trafiliśmy do Top Hotel Praha, gdzie otrzymaliśmy wygodne zakwaterowanie i gorący posiłek.

Dzień 2
Drugi dzień naszej wycieczki do Czech rozpoczęliśmy krótką podróżą autokarem na Praską Starówkę. Jako pierwsze zwiedziliśmy Muzeum Miniatur, a następnie udaliśmy się do Lorety, którą obejrzeliśmy tylko od zewnątrz wraz z przewodnikiem. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Zamku Królewskiego na Hradczanach i Katedry św. Wita. Zaraz po wyjściu z hradczańskiego zamku udaliśmy się na prześliczną i zabytkową Złotą Uliczkę. Po obejrzeniu słynnego ogrodu Wallensteina mieliśmy około półtorej godziny czasu wolnego na jedzenie. Kolejnymi punktami programu były miejsca takie, jak zabytkowy XV- wieczny Most Karola, John Lennon Wall, a następnie Staromiejski Rynek z ratuszem i zegarem Orloj. Tego dnia odwiedziliśmy jeszcze Ogród Franciszkański i jako ostatnią część wycieczki odwiedziliśmy Plac Wacława. W drodze do autokaru mieliśmy okazję zobaczyć zabytkowy Dworzec Główny.

Dzień 3
Trzeciego dnia, po wczesnej pobudce, ruszyliśmy do Mlady Bolesław. Podziwialiśmy tam halę produkcyjną, w której produkuje się Skody Fabie i Rapid Spaceback. Widzieliśmy część procesu produkcji samochodu. Następnie udaliśmy się do muzeum Skody, gdzie zobaczyliśmy najpopularniejsze w historii pojazdy tego producenta, rozpoczynając od rowerów, kończąc na koncepcyjnych modelach aut.

Później dostaliśmy czas wolny i po posileniu się, udaliśmy się na Zamek Karlstejn. Gotycka warownia zbudowana w XIVw. swoją urodą przyciąga wielu turystów. Po zatrzymaniu się, dowiedzieliśmy się, iż musimy pokonać stromą ścieżkę, by zobaczyć zamek. Wysiłek jednak się opłacił, na szczycie ujrzeliśmy piękny widok. Budowla została zbudowany przez Karola IV, by przechowywać w niej klejnoty koronacyjne. Posiada ona w swoich zbiorach wspaniałe dzieła Mistrza Teodoryka.

Dzień 4
Około godziny 8:00 opuściliśmy Top Hotel Praha i wyruszyliśmy w dalszą podróż, do miasta Tabor w południowo-wschodnich Czechach, gdzie czekały na nas nowe atrakcje. Po drodze zatrzymaliśmy się na obiad i udaliśmy się do Jaskini Punkevni. Na początku wjechaliśmy kolejką górską na szczyt góry, skąd rozpościerał się widok na przepaść Macocha, o głębokości około 300 metrów. Później poszliśmy z przewodnikiem do jaskiń, gdzie ujrzeliśmy przeróżne formy w wapieniu oraz płynęliśmy łódką po podziemnej rzece Punkwie.

Podróż do nowego hotelu minęła w atmosferze entuzjazmu, wywołanego zbliżającą się kolacją. Otrzymaliśmy luksusowe pokoje, w których z przyjemnością wypoczęliśmy.

Dzień 5
Piątego dnia czuliśmy już nieuchronnie zbliżający się koniec wycieczki. Rozpoczęliśmy od zwiedzania XIII wiecznego zamku i miasta Cesky Krumlov. Już po opuszczeniu autokaru zobaczyliśmy piękny widok. Zamek z piękną wieżą i miasto z kamienicami i wąskimi uliczkami sprawiało ogromne wrażenie.

Następnie widzieliśmy zamek Hluboka. Najpiękniejszą warownię, jaką mogliśmy podziwiać podczas tej wycieczki. Neogotycka, podobna do Windsoru, budowla była jednym z ulubionych miejsc Karola IV. Piękna z zewnątrz i bogata w eksponaty wewnątrz szczególnie przykuła naszą uwagę. Oba zamki należały do rodu Schwarzenbergów, który poważnie zaznaczył swoje istnienie w historii Czech.

Dzień 6
Ostatni już dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy wcześnie rano i po zapakowaniu walizek do autokaru, wyruszyliśmy do przepięknej miejscowości Kutna Hora, która słynęła niegdyś z wydobycia srebra. Samo centrum miejscowości znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejnym punktem programu była niezwykła kaplica czaszek i przepiękna gotycka katedra św. Barbary. Następnie, już bez przerw, dojechaliśmy szczęśliwie do Warszawy.

 

Roman Kuczma, Jakub Szkopiarek, Wojciech Zacharzewski