Ciekawy cytat...


„Po moich koncertach sypnęło się mnóstwo recenzji [...] w artykule „Dziennika Urzędowego" [recenzent] utrzymuje, że jak Mozartem Niemcy, tak Polacy mną się szczycić będą, nonsens bardzo jasny."
        Z listu do Tytusa Woyciechowskiego w Poturzynie, Warszawa, 10 kwietnia 1830

Fryderyk Chopin w kulturze masowej

Rok Chopinowski

Rok 2010 został Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony Rokiem Fryderyka Chopina. Przypadająca w 2010 r. dwusetna rocznica urodzin kompozytora obfitowała w koncerty, projekty edukacyjne, wystawy, projekty rewitalizacji miejsc związanych z Fryderykiem Chopinem.

UCHWAŁA Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 9 maja 2008 r. w sprawie ustanowienia roku 2010 Rokiem Fryderyka Chopina.

Fryderyk Chopin (1810-1849), jeden z największych artystów w historii polskiej kultury, najwybitniejszy polski kompozytor, a także czołowy pianista i przedstawiciel muzyki okresu romantyzmu na świecie.
Nazywany bywa poetą fortepianu. Choć należy do najchętniej granych kompozytorów muzyki fortepianowej, jego dzieła wymagają od wykonawcy znakomitego warsztatu i wirtuozerii. U źródeł jego twórczości leży wielka wrażliwość artystyczna oraz umiejętność czerpania wzorców z polskiej muzyki ludowej. Fryderyk Chopin to twórca, który odegrał wyjątkową rolę w kształtowaniu naszej świadomości narodowej. W roku 2010 przypada dwusetna rocznica urodzin tej wybitnej postaci. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu Jego dorobku artystycznego dla dziedzictwa narodowego i światowego, ogłasza rok 2010 Rokiem Fryderyka Chopina.

MARSZAŁEK SEJMU
Bronisław Komorowski

Wszystko o roku Chopinowskim znajdziesz TUTAJ

Nagrody Akademii Fonograficznej – "Fryderyki" 

Nawiązujące do imienia Chopina Nagrody Akademii Fonograficznej – "Fryderyki", które zaczęto przyznawać w 1995, miały być polskim odpowiednikiem nagrody Grammy. Zamiar ten jednak się nie powiódł, bo w związku z zapaścią w polskiej branży fonograficznej stacje telewizyjne wycofały się z transmitowania gali, na której je wręczano. W 2006 po raz pierwszy nie odbyła się ceremonia wręczenia tych nagród. Listę ich zdobywców ogłoszono jedynie w internecie.

Piosenka Gazebo 

W 1983 roku na listy przebojów w całej Europie wspięła się piosenka I like Chopin włoskiego piosenkarza Paula Mazzoliniego (Gazebo). Chociaż Mazzolini śpiewał o muzyce Chopina, fortepianowy motyw, który przewija się w piosence, nie jest kompozycją Polaka. Przebój Gazebo nadal jest nadawany przez komercyjne rozgłośnie, choć najczęściej jako cover. Początek piosenki miał następujące słowa po angielsku:

Remember that piano / So delightful unusual / That classic sensation / Sentimental confusion

Used to say / I like Chopin / Love me now and again

POSŁUCHAJ

Eternal Sonata 

Japońską fascynację muzyką Chopina oraz sztuką anime łączy gra Eternal Sonata na konsolę Xbox 360, wydana w Japonii w czerwcu 2007. Bohaterem gry jest Fryderyk Chopin, który na trzy godziny przed śmiercią trafia do bajkowej krainy, tam wraz z przyjaciółmi szuka leku na swoją chorobę. Fabularnej grze towarzyszy muzyka Chopina w wykonaniu rosyjskiego pianisty Stanisława Bunina.

Filmy o życiu kompozytora 

Powstało wiele filmów o życiu Chopina, w wielu z nich wiodącym wątkiem jest związek kompozytora z George Sand. Niektóre z filmów o Chopinie to:

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina 

Od 1927 w Warszawie odbywa się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, najstarszy na świecie monograficzny konkurs muzyczny. Jego twórcą był Jerzy Żurawlew. Po II wojnie światowej, w latach 1949–2005 konkurs był organizowany przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie jego organizatorem jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Warszawskie Lotnisko Okęcie

Lotnisko Chopina obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy oraz cargo. W 2009 r. z usług portu skorzystało blisko 8,3 miliona pasażerów. Stanowi to około 43% całkowitego ruchu pasażerskiego w Polsce. Stały rozwój infrastruktury ma na celu zwiększenie przepustowości lotniska oraz poprawę jakości obsługi pasażerów. Obecnie trwa rozbudowa terminalu, która zostanie ukończona w marcu 2011 r. Zaplanowane inwestycje obejmują także modernizację starej części Terminalu, zakończenie budowy nowego hotelu oraz wybudowanie Chopin Airport City, nowoczesnego miasteczka wielofunkcyjnego z obiektami o charakterze biznesowym, handlowym i rekreacyjnym o łącznej powierzchni ponad 150 tys. m2.

Od momentu swojego powstania w 1934 lotnisko nosiło nazwę Port lotniczy Warszawa-Okęcie. W 2001 lotnisku nadano imię Fryderyka Chopina.

Listę wystaw Chopinowskich znajdziesz TUTAJ











\