Ciekawy cytat...


„O dwunastej trzeba na lekcje, a tak aż do szóstej."
        Z listu do Teresy Wodzińskiej w Służewie, Paryż. 1 list[opada] 1836

Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli


Wieś Żelazowa Wola położona jest w powiecie sochaczewskim, na skraju Puszczy Kampinoskiej, w odległości 54 km od Warszawy. To najsłynniejsze miejsce kultu Kompozytora, licznie odwiedzane przez turystów i melomanów zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Dom Urodzenia Fryderyka Chopina oraz otaczający go park w Żelazowej Woli są własnością  Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Chopinowie i Żelazowa Wola

Od przełomu XVIII i XIX stulecia majątek „Żelazowa Wola i Orły z przyległościami” należał do rodziny Skarbków. Zamieszkiwała tu hr. Ludwika Skarbkowa wraz z dziećmi - Fryderykiem, Anastazym-Teodorem, Michałem, Anną i Kazimierzem.

Pałacyk w Żelazowej Woli Żelazowa Wola była miejscem, w którym prawdopodobnie poznali się rodzice Chopina. Justyna z Krzyżanowskich, jako uboga szlachcianka rezydowała we dworze pomagając w gospodarstwie w zamian za utrzymanie i dach nad głową. Zaś przybyły z Francji Mikołaj Chopin był guwernerem młodych Skarbków. Po ślubie państwo Chopinowie zamieszkali w lewej oficynie murowanego dworku i tam 1 marca 1810 r. przyszedł na świat Fryderyk Chopin. Dzieciństwo Fryderyka nie było jednak związane z Żelazową Wolą, ponieważ już jesienią 1810 r. rodzina Chopinów przeniosła się na stałe do Warszawy. W późniejszych latach Chopinowie kilkakrotnie odwiedzali Skarbków w Żelazowej Woli, głównie podczas świąt oraz letnich wakacji.

W literaturze chopinowskiej znaleźć można kilka przekazów o pobytach Fryderyka
w miejscu swojego urodzenia. W Żelazowej Woli Chopin przebywał prawdopodobnie przez jakiś czas latem 1823 r. Wraz z siostrą Ludwiką spędził tu też Boże Narodzenie 1825 r. i Nowy Rok 1826.

Latem 1830 r. odwiedził swego przyjaciela Tytusa Woyciechowskiego w Poturzynie, następnie zatrzymał się na kilka dni w Warszawie, po czym udał się do Żelazowej Woli, gdzie rodzina Chopinów przebywała na letnim wypoczynku. Był to ostatni pobyt kompozytora w miejscu swego urodzenia.

Jak głosi tradycja, podczas wizyt w majątku Skarbków wiele czasu spędzano
na muzykowaniu. Latem fortepian wynoszono do ogrodu, gdzie Fryderyk dawał koncerty pod świerkiem lub lipami. Poza rodziną i przyjaciółmi przysłuchiwali się tym niezwykłym występom licznie zgromadzeni goście, a także zapewne przypadkowi słuchacze, mieszkańcy pobliskich wsi.

Żelazowa Wola dziś


O Żelazowej Woli opowiada Alicja Knast Kurator Muzeum Fryderyka Chopina:

Refleksja gdzie i po co jedziemy zaczyna się już w drodze do Żelazowej Woli. Jest tutaj czas, miejsce i sposobność, żeby usiąść i pomyśleć. Przygotowaliśmy naszą ofertę dla trzech grup docelowych. Dla tych, którzy przyjeżdżają po raz pierwszy do Żelazowej Woli z wycieczką. Po drugie, dla dzieci szkolnych. Są lekcje muzealne, prowadzone przez zespół Żelazowej Woli. Po trzecie dla osób, które przyjeżdżają na weekend i chcą odpocząć w parku, wysłuchać koncertu, zajrzeć do księgarni, czy do restauracji. Mam nadzieję, że dzięki temu uda nam się stworzyć miejsce wyjątkowe, które będzie przyciągało ludzi. Chopin będzie celem podroży al. też pretekstem, żeby pielęgnować w dzieciach i młodzieży poczucie piękna i harmonii.

Żelazowa Wola ma swój kształt, który bardzo mocno ewoluował od momentu kiedy Chopinowie opuścili te rejony. Księga Gości jest motywem przewodnim ekspozycji w Dworku Chopina. Pierwsze wrażenia, emocje i przemyślenia zwiedzających, zapisywane na gorąco są zawsze nieocenionym dokumentem w przestrzeniach muzealnych. Eksponujemy pierwszą księgę założoną przez Towarzystwo Muzyczne, aby w ten sposób uzmysłowić jak żywo reagowano na to miejsce w 1894 roku.

Miejsca w Parku

Preludium – budynek wejściowo-recepcyjny rozwiązany jako parterowy pawilon ogrodowy. Tu mieszczą się kasy, stanowiska do wydawania audioguide’ów, sklep z pamiątkami i kawiarnia.



Polonez – mostek na Utracie




Mazurek – mostek na Utracie




Barkarola - scena nad stawem wraz z zapleczem. Miejsce koncertów plenerowych, które odbywać się tam będą w miesiącach letnich.




Scherzo – na tyłach parku usytuowana jest oranżeria, gdzie będzie można kupić rośliny wprost z Żelazowej Woli.



Nokturn – dawny salon ogrodowy na tyłach Dworku z alejką prowadzącą do pomnika Chopina autorstwa Józefa Goławskiego.



Etiuda – to budynek reprezentacyjno-gościnny, w którym zlokalizowano wielofunkcyjną salę na ok. 80 miejsc. Po przeciwnej stronie hallu znajduje się restauracja na ok. 40 osób. Szklane ściany budynku, lekkie i transparentne, pozwalają na stały kontakt z uroczym parkiem.





























\